EURO24: Η Γεωργία έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πήρε την πρόκριση

Τη μεγαλύτερη έκπληξη στο Euro 24 έκανε η Γεωργία, που επικράτησε 2-0 της Πορτογαλίας και πήρε την πρόκριση στους «16» ως μία από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων.

Το σκορ άνοιξε ο Κβαρατσχέλια στο 2′ και στο 57′ ο Μικαουτάτζε διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μαζί με την Πορτογαλία και την Γεωργία πέρασε και η Τουρκία ως δεύτερη στον 8ο όμιλο, μετά το 2-1 επί της Τσεχίας.

Οι Γεωργιανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Κβαρατσχέλια. Ο σούπερ σταρ της Νάπολι με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον πορτιέρο της Πορτογαλίας και έκανε το 1-0.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Πορτογαλία πίεσε για την ισοφάριση και είχε ευκαιρίες με τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Ντανίλο Περέιρα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 57’ η Γεωργία κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Αντόνιο Σίλβα στον Λοτσοσβίλι. Ο Μικαουτάντζε το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 2-0.

Στο 72’ είχε ευκαιρία για το 3-0, αλλά ο Τσακβετάντζε αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 90+1’ ο Μαμαρντασβίλι είπε «όχι» σε πλασέ του Σεμέδο και στο 90+3′ ο Ζότα αστόχησε από κοντά

ΓΕΩΡΓΙΑ (Βιλί Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάντζε, Γκβελεσιανι (76’ Κβερκβέλια), Κάσια, Λοτσοσβίλι (63’ Τσιταϊσβίλι), Ντβάλι, Κοτσορασβίλι, Τσακβετάντζε (81’ Νταβιτασβίλι), Κιτεϊσβίλι, Κβαρατσχέλια (81’ Μεκβαμπισβίλι), Μικαουτάντζε.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Αντόνιο Σίλβα (Σεμέδο), Ινάσιο, Ντανίλο, Νταλότ, Ζοάο Νέβες (75’ Ματέους Νούνες), Παλίνια (46’ Ρούμπεν Νέβες), Πέδρο Νέτο (75’ Ζότα), Κονσεϊσάο, Ζοάο Φέλιξ, Ρονάλντο (66’ Γκονσάλο Ράμος)

2024-06-26T21:38:22Z dg43tfdfdgfd